Koronavírus zmenil trh práce takmer cez noc. Globálny problém vážne ovplyvnil ekonomiku a istotu zamestnania. Táto situácia bude mať dlhotrvajúci vplyv aj na personalistiku. Z tejto nepríjemnej pandémie však môžu niektoré odvetvia, spoločnosti a pracovníci prosperovať. Bohužiaľ, budeme tiež svedkami vážnych problémov v niektorých odvetviach. Ľudia v týchto oblastiach prídu o prácu a budú mať mimoriadne ťažkosti pri hľadaní novej.
Vláda nám nariadila zostať doma v karanténe, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu. Spoločnosti požiadali svojich zamestnancov, aby pracovali z domu. Veľké stretnutia ľudí boli zakázané. Kvôli obmedzeniam a strachu, ľudia necestujú, nelietajú, nechodia sa von stravovať, nenocujú v hoteloch ani sa nezúčastňujú koncertov a športových podujatí. Tieto súčasné trendy budú pokračovať aj po prvotnej porážke vírusu.
Profitovať zo situácie budú online spoločnosti, ktoré sa nespoliehajú na kamenné obchody, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, obchodné reťazce - najmä tie, ktoré majú silnú online podporu, farmaceutické spoločnosti, ktoré pracujú na liečení chorôb, technologické spoločnosti a služby, ako sú napr. Zoom, ktorý sa stará o ľudí pracujúcich z domu.
Obrovské globálne korporácie s obrovským množstvom peňazí na svojich účtoch, ako sú Amazon, Google, Apple, Microsoft a Netflix, budú mať možnosti a prostriedky na prekonanie tejto neočakávanej nákazy.
Ľudia pracujúci v týchto oblastiach môžu nájsť voľné pracovné miesta z dôvodu vysokého dopytu po zamestnancoch. Napríklad Amazon najíma 100 000 pracovníkov kvôli obrovskému dopytu. Pretože ľudia pracujú z domu a nie sú schopní alebo ochotní podnikať z domu, Amazon je prirodzenou voľbou pre nakupovanie. Zisk Amazonu predstavuje stratu pre malých a stredných maloobchodníkov.
Obchodné domy, nákupné strediská a špecializovaní maloobchodníci prídu o príjem a prácu, pretože ľudia nesmeli opúšťať svoje domovy. Veľkí maloobchodníci, ako sú napríklad Macy’s oznámili, že zatvárajú svoje obchody. To spôsobí stratu zamestnania veľkému počtu maloobchodných pracovníkov.
Existuje mnoho ďalších sektorov, v ktorých sa bude počet miest masívne znižovať. Spoločnosti z oblasti cestovného ruchu, hotelov, leteckých spoločností, športových podujatí, koncertov a reštaurácií budú mať existenčné problémy. Spoločnosti zakázali služobné cesty. Rodiny sa boja lietať kvôli strachu z nákazy. Po tom, čo sme videli, sa ešte väčšina ľudí nebude zúčastňovať ani zaoceánskych plavieb.
Nasledovať bude reťazová reakcia. Na letecké spoločnosti, výrobcov lietadiel a ich dodávateľov, letoviská, hotely, reštaurácie, športové podujatia, výletné lode, konferencie a hudobné koncerty to bude mať mimoriadne negatívny vplyv. S náhlym pozastavením príjmu budú spoločnosti v týchto oblastiach nútené znižovať počet svojich zamestnancov alebo radikálne znižovať počet hodín práce. Mnoho firiem to nemusí prežiť a budú musieť zavrieť. Veľké problémy majú taktiež výrobcovia automobilov. Automobilky nebežia na plné obrátky pretože po automobiloch jednoducho nie je dopyt. To isté platí pre reality. V momentálnej situácii málokto hľadá nové bývanie a keď aj, predávajúci sa boja púšťať domov potenciálnych kupcov pre strach z nákazy.